Polityka, Gospodarka, Cywilizacja, Kultura. Liberalizm, Konserwatyzm, Rozsądek.
Blog > Komentarze do wpisu
Powrót Króla Leara / Wreszcie debata!

Serdecznie przepraszam wszystkich Czytelników bloga za trzy tygodnie jedynie duchowej obecności. Z wrodzonego lenistwa, przedłużyłem sobie urlop chorobowy. Ale ponieważ zdarzyło się przez ten czas wiele, aby wręcz nie powiedzieć: bardzo wiele, wracam z tej emigracji wewnętrznej. Jestem nieco nie na czasie, jeśli chodzi o sprawy bieżące, zacznę więc o tych ponadczasowych – dziś: monarchia.

24 X 06, aula im. Jana Pawła II na UKSW (niby Warszawa, ale tak na prawdę, to cudowny Lasek Bielański) – konferencja naukowa pod tytułem „Demokracja – przyszłość, czy anachronizm?”. Propozycja ciekawa, bo firmowana przez KZM, a dobór gości zapowiadał się smakowicie. Obowiązki naukowe nie pozwoliły mi być na spotkaniu, jednak mój ojciec nagrał zapis audio wszystkich wystąpień. Z plajbaku, czy nie, dyskusję były niezwykle ciekawe, choć nie było zasługą wszystkich gości.

Cóż, prawie cztery godziny konferencji nie nadają się do streszczenia, podzielę się więc z Wami tylko ogólnymi myślami na temat spotkania. Pierwsza część była swoista rozgrzewką – prezentacją stanowiska zdecydowanie monarchistycznego i nieprzejednanie antydemokratycznego (niezawodny dr. Wielomski) oraz umiarkowanego demokratyzmu (dr. Sowiński), jednak w tym lżejszym, chadeckim wydaniu. Strony „poróżniły się pięknie”, sprawnie przedstawiając protokół rozbieżności, choć palmę pierwszeństwa należy przyznać drowi Wielomskiemu - nie chodzi mi oczywiście o rację merytoryczną (choć i ta z pewnością leży po jego stronie. – przyp. Lear), ale o styl dyskusji: dr. Sowiński kilkukrotnie wpadł w tautologiczne meandry demokratycznej nowomowy.

Druga cześć debaty ściągnęła głośne nazwiska. Adam Wielomski został, jako zmiennik posła Pawelca. Jako wsparcie Ciemnogrodu wystąpił redaktor Michalkiewicz, a stronę demokratycznego światła i nieubłaganego postępu prezentował redaktor Żakowski z (ex)posłem Lityńskim. I w tej części konferencji nie padło żadne nowe słowo – strony jakoby odczytały stanowiska ideowe swoich obozów światopoglądowych. Jednak zdecydowanie lepiej wypadł Ciemnogród (moim zdaniem. Czy ktoś z Czytelników był obecny? Jeśli tak, proszę o komentarz.), albo inaczej: Jasnogród nie wykazał żadnego wigoru polemicznego, a automatyzm niektórych odpowiedzi (zwłaszcza odruchowa apologia Kuronia, autorstwa Lityńskiego) zniechęcał do wsłuchania się w sens wypowiedzi (sic!) jaśnieoświeconych lewaków. Żakowski był podejrzanie uprzejmy, przynajmniej na tle swoich standardów. Prócz dwóch i to umiarkowanie chamskich wycieczek w stronę red. Michalkiewicza, mówił spokojnie, zapamiętale i drętwo. Razem z Janem Lityńskim tylko powtarzali mantry o wspaniałości demokracji III RP. Cóż, może warto było tego posłuchać, aby sprawdzić jak pusto brzmią podobne deklarację przed neutralnym (to jest: nie sfanatyzowanym politpoprawnie) audytorium.

Na deser, red. Michalkiewicz wyłapał freudowską pomyłkę red. Żakowskiego, mówiącego o „eliminacji poglądów dysfunkcyjnych w demokraci”. „Antyjudejczyk” zapytał Salonowca, czy zamierza likwidować owe „poglądy dysfunkcyjne” razem z właścicielami, czy bez. Ów problem wzbudził powszechną wesołość na sali.

Na deser zaserwowano Nam pojedynek nazwisk głośnych i zasłużonych – naczelnego nad Wisłą badacza historii Kontrrewolucji – prof. Jacka Bartyzela oraz ks. prof. Piotra Mazurkiewicza, dyrektora Instytutu Politologii UKSW. Tu starł się piewca Dawnego z wiernym uczniem Arystotelesa – monarchista z arystotelikiem politycznym, uznającym prawowitość wszystkich trzech Ustrojów Podstawowych. A sam temat panelu był gorący: „Demokracja a Kościół”. Obaj uczeni przedstawili zgodny obraz wielowiekowego stosunku Kościoła do ludowładztwa i rewolucję, jaka w tej materii zaszła w dwudziestym stuleciu. Oczywiście, prof. Bartyzel przedstawił tę historię oczyma Tradycjonalisty, a słowach ks. Mazurkiewicza unosił się aromat Vaticanum Secundum (choć w jego kanonicznej, nie skrzywionej przez modernistyczną ekstremę wersji).

I dla mnie był to wzorzec prawdziwej dyskusji, jakiej brakuje mi w polskiej nauce, polityce... jakiej brakuje mi w Polsce w ogóle. Bo obecnie debata na jakikolwiek temat, albo przypomina zgodny chór owiec z „Folwarku Zwierzęcego” (w czym celuje red. Żakowski, jeśli znajdzie się w odpowiednim towarzystwie), albo erystyczną jatkę wyzwisk, krytych tylko wydelikaconym słownictwem (w tym także celuje red. Żakowski, jeśli skonfrontować go z „nośnikiem poglądów dysfukcyjnych”). Ani w jednym, ani w drugim przypadku, nie dochodzi do prawdziwego dialogu (ulubione słowo Jasnogrodu, zdecydowanie w Jasnogrodzie nierozumiane), bo idee albo ośmieszane są przez nudne przytakiwanie, albo giną w agresji. A dyskusja profesorów na UKSW była zupełnie inna – nie chodziło o przekonanie siebie nawzajem, a o przedstawienie problemu. I przedstawiono go z dwóch, różnych (choć nie wrogich sobie) perspektyw, a słuchacze mogli na własny użytek wyrobić sobie zdanie. Życzyłbym sobie, aby choć ułamek tej dyskusyjnej kultury w mediach, czy nawet w sporach na mojej uczelni (która, niestety!, lubuje się w „chórowych” rozmowach).

Mam nadzieję, że czwartkowa konferencja jest wyrazem jakiś głębszych trendów – powolnego zmuszania totalniackiej lewicy intelektualnej (sic!) do rzeczowej dyskusji (panel drugi) oraz prezentacja kulturalnej (bo konserwatywnej!) kultury rozmowy (panel pierwszy i trzeci). Cieszę się, że UKSW krzepnie i stara się wprowadzać zdrowy ferment do zastałego światka warszawskich wykształciuchów. Szkoda tylko, że ten proces trwa tak powoli.

poniedziałek, 30 października 2006, vox999

Polecane wpisy

  • 1892-1975

    Nie chcę, aby mój blog zmienił się w apologetycznenekrologium, ale i dziś nie powstrzymam się przed przypomnieniem kolejnegozmarłego, jednego z najważniejszych

  • Grinpis

    Wczoraj spotkałem na placu B...owym aktywistkę Greenpeace.Przez długi czas rozmawialiśmy na temat jej organizacji, jej misji, ideach iogólnej wspaniałości ekolo

  • Cywilizacja Balcerowicza Łupanego

    Nie było mnie niemal długie trzy tygodnie i ze swojejabsencji będę się tłumaczył za... kolejne dwa tygodnie, kiedy to skończę nadobre akademicki urlop. Teraz wp

Komentarze
Gość: dzieciuk-varsoviensis, *.aster.pl
2006/10/31 23:18:19
oj tak, ks. prof Mazurkiewicz jest znakomity.

a poza tym witam sąsiada.
-
Gość: Lear, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/11/02 21:00:25
Witam serdecznie!
kolega z UKSW? Ja się męczę na lewicowym bastionie UW, ale serce często mnie woła do Lasu Bielańskiego;)
-
2006/11/03 20:12:50
tak zapytam dla samego zapytania
są gdzies zapisy tej konferencji? :-)
PS fajnie ze wracasz
-
Gość: Lear, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/11/04 10:55:52
Ad Reakcjonista1
Niestety! Mam zapis tylko na taśmie magnetofonowej i to bez możliwości publikacji. KZM dał ciała, bo nikt od nich nie nagrywał... Ale jak kolejną, równie ciekawą konferencję będzie organizował mój ojciec, to postaram się załatwić możliwość legalnych nagrań do udostępnienia.
-
Gość: Toni, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/11/04 20:31:21
Witaj miłośniku "akademickich debat" i uroczy układaczu poetyckich figur stylistycznych, a świadczących o rozlicznych talentach twej uduchowionej natury. Wyznajesz nam, iż "prawie cztery godziny konferencji nie nadają się do streszczenia", ale nie potrafisz sobie uświadomić, że połowę tego czasu zmarnowałeś bezpowrotnie na słuchanie bełkotu Lityńskiego i rzężenia Żakowskiego. Zapraszając te nagie potworności na ponoć chrześcijańskie agory nobilitowałeś je i pozwoliłeś okraść z bezcennego czasu całe audytorium, i to jest twoim grzechem śmiertelnym krypto-reklamy lewactwa sączącego swe trucizny w podświadomość prostego słuchacza.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/12/01 02:43:48
A czy Wie Pan ze za organizacja tej konferencji stala Młodzież Wszechpolska z UKSW? Dzieki za ciekawa relacje. Pozdrawiam! Krzysiek
-
Gość: jĘDRZEJ, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2006/12/01 17:41:39
Nagranie z konferencji jest. można ściągnąć i odsłuchać.

część pierwsza:

www.konserwatyzm.pl/public/KONFERENCJA cz.I.WMA

część trzecia:

www.konserwatyzm.pl/public/KONFERENCJA cz.III.WMA

Wkrótce będzie wrzucone na serwer nagranie z części drugiej.

Pozdrawiam
Jędrzej